YAZIMIZDAN ASLA VAZGEÇİLEMEZ

YAZIMIZDAN ASLA VAZGEÇİLEMEZ

YAZIMIZDAN ASLA VAZGEÇİLEMEZ

by Kasım 2017 0 comments

YAZIMIZDAN ASLA VAZGEÇİLEMEZ

Ben ertesi gün adı geçen yere -davet olunduğum adres ile- vardım, bir kilise dâhilinde toplanmış ahali o kadar çok değil, yüz, nihayet yüz yirmi kişi olup bekliyorlardı. On dakika sonra kendisine işaret olunan Profesör konuşma kürsüsüne çıktı, aşağıdaki nutku irad etmeye başladı:

Profesör Takata Ve Japon Harfleri[1]

“Bizim Japonların zayıf zamanlarında düşmanlarımız aramıza sızmışlar, kendi bozuk fikirlerini yaymak için durmaksızın milletimiz içine ayrılık tohumunu ekmekteler. Her tarafta fitne uyandırmak için çareler aramakta ve her nevi sebeplere teşebbüs etmekte asla ve kat’a tereddüt etmiyorlar; maksatları bizi birbirimizden ayırmak, bu suretle kuvvetimizi azaltmak, nihayet bizim ruhumuza tasallut ederek akıbet bizi kendilerine esir etmekten başka bir şey değildir. Şimdi o bedbinler bizim 2000 seneden beri kullanmakta olduğumuz yazımıza tasallut etmek istiyorlar. İnsanların avam kısmına karşı birtakım delillerle bizim hiyerogliflerimizin ağır/zor olup okumak-yazmak için başka bir hurufat kabul etmemizi tavsiye ediyorlar.

[1] Âlem-i İslam ve Japonya’da İslamiyet’in Yayılması, c. 1, s. 386, İşaret Yayınları, 2012

يازيمزدن اصلا واز كچيله مز

بن ايرته سي كون آدي كچن يره  – دعوت اولونديغم آدرس ايله - واردم، بر كليسا داخلنده  طوپلانمش اهالي او قدر چوق دگل، يوز، نهايت يوز يگرمي كيشي اولوب بكلييورلردي. اون دقيقه  صوڭره  كنديسنه  اشارت اولونان پروفسور قونوشمه  كرسيسنه  چيقدي، آشاغيده كي نطقي ايراد ايتمه يه  باشلادى:

پروفسور طقاته  و ژاپون حرفلري[1]

”بزم ژاپونلرڭ ضعيف زمانلرنده  دشمانلريمز آرامزه  صيزمشلر، كندي بوزوق فكرلريني يايمق ايچون طورمقسزين ملّتمز ايچنه  آيريلق تخومني اكمكده لر. هر طرفده  فتنه  اويانديرمق ايچون چاره لر آرامقده  و هر نوع سببلره  تشبّث ايتمكده  اصلا و قطعا تردّد ايتمييورلر؛ مقصدلري بزي بربريمزدن آييرمق، بو صورتله  قوتمزي آزالتمق، نهايت بزم روحمزه  تسلّط ايدرك عاقبت بزي كنديلرينه  اسير ايتمكدن باشقه  بر شي دگلدر. شيمدي او بدبينلر بزم ٢٠٠٠ سنه دن بري قوللانمقده  اولديغمز يازيمزه  تسلّط ايتمك ايستييورلر. انسانلرڭ عوام قسمنه  قارشي برطاقيم دليللرله  بزم هييه روغليفلريمزڭ آغير/زور اولوب اوقومق- يازمق ايچون باشقه  بر حروفات قبول ايتمه مزي توصيه  ايدييورلر.

[1] عالم اسلام و ژاپونيه ده  اسلاميتڭ ياييلمسي، ﺟ. ١، ﺻ. ٣٨٦، اشارت يايينلري، ٢٠١٢

 

 

'Manşet' KONUSUNDAKİ DİĞER YAZILAR

ŞU YAZILAR DA 'Manşet' İLE İLGİLİ. OKUMAK İSTEYEBİLİRSİNİZ:

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ.

SİZ DE FİKİRLERİNİZİ BEYAN EDEBİLİRSİNİZ..

Henüz yorum yok..

Bu yazı ile ilgili fikirlerinizi beyan edebilirsiniz.

<