KUDÜS BİZİMDİR

KUDÜS BİZİMDİR

KUDÜS BİZİMDİR

by Eylül 2017 0 comments

KUDÜS BİZİMDİR

Şöyle yazmıştı, İrfan Mektebi dergimizin yazarlarından bir hocamız:

Kudüs Bizimdir…

Çünkü “Bir gece, kendisine bazı âyetlerimizi gösterelim diye kulunu Mescid-i Harâm’dan çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ’ya götüren Allah eksikliklerden münezzehtir. O, gerçekten her şeyi işitmekte ve görmektedir.” (İsra/1)

Kudüs Bizimdir…

Çünkü “Yolculuk ancak şu üç Mescitten birisine ibadet için olur. Benim şu mescidime, Mescid-i Haram’a ve Mescid-i Aksa’ya” demiştir, Efendimiz (sav).

Kudüs Bizimdir…

Çünkü “Ey habîbim!) Yüzünün göğe çevrilip durduğunu muhakkak görüyoruz. Artık seni, hoşnûd olacağın bir kıbleye elbette döndüreceğiz; bundan sonra yüzünü Mescid-i Haram tarafına (Kâbe’ye) çevir! (Ey müminler!) O hâlde (siz de) nerede olsanız, artık (namazda)yüzünüzü onun tarafına çevirin! Hem doğrusu o kendilerine kitap verilenler, şüphesiz bunun Rablerinden (gelen) hak olduğunu gerçekten biliyorlar. Allah ise, (onların) yapmakta olduklarından gafil değildir.” (Bakara 144)

Ayet-i Kerimesi nüzul edene kadar Müslümanların ilk kıblesidir.

Kudüs Bizimdir.

Çünkü “Kalbimizin yarısı Mekke’dir, yarısı Medine’dir, üzerinde bir tül gibi Kudüs vardır.”

Kudüs Bizimdir.

***

Evet, Kudüs asırlardır gündemdedir, bundan sonra da gündemde olacaktır. Her hatırlandığında, yaşandığında zulüm ve rahmet görünecek; Müslümanlar ve sair dinlerin yaklaşımları aşikâr olacaktır.

Gerek dini, gerek sosyolojik, gerek siyasi, gerek coğrafi her alanda Kudüs ismi hep geçecek, hafızalar tazelenecek, ilerisi için Kudüs terazinin bir köşesinde olacaktır.

Biz de gündemde olan Kudüs’ü belgelerle görmek, tarihten bugüne bakmak istedik. Bizim işimiz Osmanlıcayı öğretmek olmakla beraber, anahtarı bulan hazineye de rahat ulaşır kaziyesi ile hepimiz için tarihe yolculuk yapabilme imkânını yakalayabilmektir.

Sözü çok da uzatmadan sizi dergiyle baş başa bırakıyoruz.

 

قدس بزمدر

شويله  يازمشدي، عرفان مكتبي دركيمزڭ يازارلرندن بر خواجه مز:

قدس بزمدر…

چونكه  ”بر كيجه ، كنديسنه  بعض آيتلريمزي كوستره لم دييه  قولني مسجد حرامدن چوره سني مبارك قيلديغمز مسجد اقصايه  كوتورن اللّٰه اكسيكلكلردن منزّهدر. او، كرچكدن هر شيئي ايشيتمكده  و كورمكده در.“ (اسرا/١)

قدس بزمدر…

چونكه  ”يولجيلق آنجق شو أوچ مسجددن بريسنه  عبادت ايچون اولور. بنم شو مسجديمه ، مسجد حرامه  و مسجد اقصايه “ ديمشدر، افنديمز (ص ع و).

قدس بزمدر…

چونكه  ”اي حبيبم!) يوزيڭڭ  كوگه  چوريلوب طورديغني محقّق كورويورز. آرتق سني، خشنود اولاجغڭ بر قبله يه  البته  دونديره جگز؛ بوندن صوڭره  يوزيڭي مسجد حرام طرفنه  (كعبه يه ) چوير! (اي مؤمنلر!) او حالده  (سز ده ) نره ده  اولسه ڭز، آرتق (نمازده ) يوزيڭزي اونڭ طرفنه  چويرڭ! هم طوغريسي او كنديلرينه  كتاب ويريلنلر، شبهه سز بونڭ ربلرندن (كلن) حق اولديغني كرچكدن بيلييورلر. اللّٰه ايسه ، (اونلرڭ) ياپمقده  اولدقلرندن غافل دگلدر.“ (بقره  ١٤٤)

آيت كريمه سي نزول ايدنه  قدر مسلمانلرڭ ايلك قبله سيدر.

قدس بزمدر.

چونكه  ”قلبمزڭ ياريسي مكّه در، ياريسي مدينه در، أوزرنده  بر تول كبي قدس واردر.“

قدس بزمدر.

***

اوت، قدس عصرلردر كوندمده در، بوندن صوڭره  ده  كوندمده  اولاجقدر. هر خاطرلانديغنده ، ياشانديغنده  ظلم و رحمت كورونه جك؛ مسلمانلر و سائر دينلرڭ ياقلاشيملري آشكار اولاجقدر.

كرك ديني، كرك صوسيولوژيك، كرك سياسي، كرك جغرافي هر آلانده  قدس اسمي هپ كچه جك، حافظه لر تازه لنه جك، ايلريسي ايچون قدس ترازونڭ بر كوشه سنده  اولاجقدر.

بز ده  كوندمده  اولان قدسي بلگه لرله  كورمك، تاريخدن بوكونه  باقمق ايسته دك. بزم ايشمز عثمانليجه يي أوگرتمك اولمقله  برابر، آناختاري بولان خزينه يه  ده  راحت اولاشير قضيه سي ايله  هپمز ايچون تاريخه  يولجيلق ياپابيلمه  امكاننى ياقه لايابيلمكدر.

سوزي چوق ده  اوزاتمادن سزي دركيله  باش باشه  بيراقييورز.

'Editörden' KONUSUNDAKİ DİĞER YAZILAR

ŞU YAZILAR DA 'Editörden' İLE İLGİLİ. OKUMAK İSTEYEBİLİRSİNİZ:

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ.

SİZ DE FİKİRLERİNİZİ BEYAN EDEBİLİRSİNİZ..

Henüz yorum yok..

Bu yazı ile ilgili fikirlerinizi beyan edebilirsiniz.

<