TARİH VE MİLLET

TARİH VE MİLLET

TARİH VE MİLLET

by Ağustos 2017 0 comments

TARİH VE MİLLET

Unutmadık! Unutmayacağız! Unutturtmayacağız! Bugünlerde sık duyduğumuz bir söz, değil mi? Neden, çünkü bugün yüz yüze geldiğimiz problemler, çoğu kez dünden unuttuklarımızın tokadıdır; bugün bunu daha iyi anlıyoruz.

Abdülbâki Gölpınarlı’nın şu sözü takıldı gözüme: “Dünü bilmeyen bugünü anlayamaz; bugünü anlamayan yarını göremez, yarını inşa edemez; hatta dünden gelen hamlelerin nedenlerini bile düşünemez.”

Yani kör, sağır, dilsiz ve dahi elsiz oluruz. Karanlıkta kavga etmeye çalışan ya da her an nereden geleceği belli olmayan bir tokadın korkusuyla sersemleşen bir varlığa döneriz.

Geldiğimiz noktada Peyami Safa’nın şu satırları bize ışık tutsun: “Tarihinin sürekliliğini kaybeden bir millet, her şeyini kaybetmeye mahkûmdur. Hafızası parça parça kopmuş bir akıl hastası gibi, geçmişiyle, hatıralarıyla ve benliğini terkip eden bütün varlık unsurlarıyla ilgisi kesilmiştir. Yabancı tesir ve müdahalelere, yabancı korumaya hazır ve muhtaç bir halde, önce bağımsızlığını sonra da bütün milli şahsiyetini ve varlığını kaybeder.”

Hani sık sık tekrarladığımız bir sual var: “Biz nasıl bu hale geldik?” Belki de bu suali şöyle sormamız daha uygun olacaktır: “Biz nasıl oldu da bir şekilde biz olarak kalabildik?”

Kıymetli arkadaşlar! Biz, kökü mazide bir milletiz. Her rüzgârda savrulacak ve yıkılacak bir devlet değiliz. Sarsıldığımız, yara bere aldığımız muhakkaktır, fakat kader-i İlahi bu millete bir vazife tavzif etmiş olacak ki, yokluğa mahkûm etmemiştir. Her türlü tasallut ve saldırılara karşı ayakta kalabilme imkânı vermiştir.

Bu millet ve devlet, köklerine ma-i hayat veren İslamiyet ve buna bağlı teşekkül eden kadim kültürü ile devasa bir çınardır. Dalları ve meyveleri üç kıtayı tutmuştur. Bize düşen, bağlı olduğumuz manevi toprağın kıymetini bilmek ve köklerimizi o toprağa sıkı sıkıya rabt etmektir.

Kâzım Karabekir’in ifadeleriyle, “Bir çınar için toprak altındaki kökleri ne ise -ve bu kökler kurudukça çınar nasıl kurumaya başlarsa- bir millet için de tarih odur. Tarihini bilen millet, kökü sağlam çınar gibidir. Zamanla eski adet ve ananesini, yaşayış tarzını unutan, tarihini bilmeyen, ecdadının neler yapmış olduğundan haberi olmayan bir millet, kendini ayakta tutan köklerinden birkaçını kurutmuş demektir. Tarih okuyarak onu sulamak lazımdır.”

Bu ay da dergimizde tarihle irtibat kurduracak Osmanlıca ile ilgili pratik bilgiler ve tarihten alacak çok derslerimize katkı sağlayacak çalışmalar bulacaksınız. Bağımızı güçlendirmek için, nice güzel metinler dergide sizleri bekliyor.

Unutmadık, unutmayacağız!

 

تاريخ و ملّت

اونوتمدق! اونوتماياجغز! اونوتديرتماياجغز! بوكونلرده  صيق دويديغمز بر سوز، دگلمي؟ نه دن، چونكه  بوكون يوز يوزه  كلديگمز پروبلملر، چوغي كز دوندن اونوتدقلريمزڭ توقاديدر؛ بوكون بوني داها ايي آڭلايورز.

عبدالباقي كولپينارلينڭ شو سوزي طاقيلدي كوزيمه : ”دوني بيلمه ين بوكوني آڭلاياماز؛ بوكوني آڭلامايان ياريني كوره مز، ياريني انشا ايده مز؛ حتّی دوندن كلن حمله لرڭ نه دنلرينى بيله  دوشونه مز.“

يعني كور، صاغير، ديلسز و دخي السز اولورز. قراڭلقده  غوغا ايتمه يه  چاليشان يا ده  هر آن نره دن كله جگي بللي اولمايان بر توقادڭ قورقوسيله  سرسملشن بر وارلغه  دونرز.

كلديگمز نقطه ده  پيامي صفانڭ شو سطرلري بزه  ايشيق طوتسون: ”تاريخنڭ سوركليلگنى غائب ايدن بر ملّت، هر شيئني غائب ايتمه يه  محكومدر. حافظه سي پارچه  پارچه  قوپمش بر عقل خسته سي كبي، كچمشيله ، خاطره لريله  و بنلگنى تركيب ايدن بتون وارلق عنصرلريله  ايلگيسي كسيلمشدر. يبانجي تأثير و مداخله لره ، يبانجي قورومه يه  حاضر و محتاج بر حالده ، أوڭجه  باغيمسزلغنى صوڭره  ده  بتون ملّي شخصيتنى و وارلغنى غائب ايدر.“

هاني صيق صيق تكرارلادىغمز بر سؤال وار: ”بز ناصل بو حاله  كلدك؟“ بلكه  ده  بو سؤالي شويله  صورمه مز داها اويغون اولاجقدر: ”بز ناصل اولدي ده  بر شكلده  بز اولارق قالابيلدك؟“

قيمتلي آرقداشلر! بز، كوكي ماضيده  بر ملّتز. هر روزگارده  صاورولاجق و ييقيلاجق بر دولت دگلز. صارصيلديغمز، ياره  بره  آلديغمز محقّقدر، فقط قدر الهي بو ملّته  بر وظيفه  توظيف ايتمش اولاجقكه ، يوقلغه  محكوم ايتمه مشدر. هر تورلي تسلّط و صالديريلره  قارشي آياقده  قالابيلمه  امكاني ويرمشدر.

بو ملّت و دولت، كوكلرينه  ماء حيات ويرن اسلاميت و بوڭا باغلي تشكّل ايدن قدیم كولتوري ايله  ديوآسا بر چيناردر. داللري و ميوه لري أوچ قطعه يي طوتمشدر. بزه  دوشن، باغلي اولديغمز معنوي طوپراغڭ قيمتنى بيلمك و كوكلريمزي او طوپراغه  صيقي صيقي يه  ربط ايتمكدر.

كاظم قره بكرڭ افاده لريله ، ”بر چينار ايچون طوپراق آلتنده كي كوكلري نه  ايسه  -و بو كوكلر قورودقجه  چينار ناصل قورومه يه  باشلارسه - بر ملّت ايچون ده  تاريخ اودر. تاريخنى بيلن ملّت، كوكي صاغلام چينار كبيدر. زمانله  اسكي عادت و عنعنه سني، ياشايش طرزينى اونوتان، تاريخنى بيلمه ين، اجدادينڭ نه لر ياپمش اولديغندن خبري اولمايان بر ملّت، كنديني آياقده  طوتان كوكلرندن برقاچنى قوروتمش ديمكدر. تاريخ اوقويارق اوني صولامق لازمدر.“

بو آي ده  دركيمزده  تاريخله  ارتباط قورديراجق عثمانليجه  ايله  ايلكيلي پراتيك بيلكيلر و تاريخدن آلاجق چوق درسلريمزه  قاتقي صاغلاياجق چاليشمه لر بولاجقسڭز. باغمزي كوچلنديرمك ايچون، نيجه  كوزل متنلر دركيده  سزلري بكلييور.

اونوتمدق، اونوتماياجغز!

'Editörden' KONUSUNDAKİ DİĞER YAZILAR

ŞU YAZILAR DA 'Editörden' İLE İLGİLİ. OKUMAK İSTEYEBİLİRSİNİZ:

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ.

SİZ DE FİKİRLERİNİZİ BEYAN EDEBİLİRSİNİZ..

Henüz yorum yok..

Bu yazı ile ilgili fikirlerinizi beyan edebilirsiniz.

<