Toplumun Mayası Kelimelerdir

Toplumun Mayası Kelimelerdir

Toplumun Mayası Kelimelerdir

by Temmuz 2017 0 comments

Toplumun Mayası Kelimelerdir

İşe kelimelerden başlarım diyordu, Konfüçyüs. Nasıl demesin ki, “Bir millete o milletin diliyle oynamaktan daha büyük suikast olamaz” diyordu Alman şair Goethe de. Oysa biz, iletişim çağında mağaralarda görünen resimli iletişim devirlerine dönmüş hale geldik neredeyse.

Bu maalesef gelinen acı tablo. Fakat diğer taraftan güzel gelişmeler de olmuyor değil. İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü “Sözlük Özgürlüktür” isimli bir proje başlattı. Daha çok kelime, daha çok düşünce ve üretkenlik. Daha çok bizden kelimeler, daha çok iletişim ve tarihi derinlik. Bunlar hakikaten güzel ve heyecan verici durumlar. Detaylarını röportajda okuyabilirsiniz.

Bu sene aynı zamanda Türk Dili Yılı ilan edildi. Bizi ilgilendiren kısım, kendimize ait kelimelere yönelme ve her anlamda etrafımızı bunlarla donatabilmektir. Tarihi muazzam bir derinliğimiz var, fakat Türkçe kelimelerin Türkçe karşılıkları (!) için lügat kullanmaya mecbur hale geldiğimiz vakıadır. Bu durumdan acilen kurtulmamız elzemdir.

İşte bahsi geçen çalışmalar ve bunlarla birlikte dergimiz ve diğer destekleyici çalışmalarla birlikte yani hep beraber, el ele istenilen noktaya gelebiliriz. Bizim harcımız kelimelerimizdir. Lisanımızdır. Aynı zamanda harflerimizdir. Örgün ve yaygın eğitim olarak, sivil toplum kuruluşları ve medya olarak, aileler ve bütün neşriyatlar olarak bu konuda gerekli çalışmaların gönülden yapılması zaruridir. Biz olabilmek ve geleceği inşa edebilmek buna bağlıdır.

Dergimizde her zamanki bölümler farklı ve güncel mevzularla devam etmektedir. Her seviyeden muhatabın istifade edebileceği muhtelif metinler sizleri beklemektedir. Bu ay belge okuma bölümünde idamlarla alakalı belge ve şifreli telgraflara yer verdik. Dikkatinizi çekeceğini umuyoruz.

Bulmaca kısmı da güzel gidiyor. Siz okuyucularımızdan ciddi dönüşlerin olması bizleri sevindiriyor. Kitabe okumada bu ay Miskinler Tekkesi Kitabesi sizlerle olacak. Her ay metinlerin ardından verdiğimiz onlarca kelime de dünyamızda yerini alıyor. Lisanımız, kelimelerimiz ve harflerimiz üzerine yapılan bu çalışmalar aksamadan devam edecek inşallah. Her tatil yeni bir çalışmanın başlangıcıdır. Tatilde de takibe devam…

 

طوپلومڭ مايه سي كلمه لردر

ايشه  كلمه لردن باشلارم دييوردي، قونفيچيوس. ناصل ديمه سينكه ، ”بر ملّته  او ملّتڭ ديليله  اوينامقدن داها بيوك سوء قصد اولاماز“ دييوردي آلمان شاعر كوته  ده . اويسه  بز، ايلتيشيم چاغنده  مغاره لرده  كورونن رسملي ايلتيشيم دورلرينه  دونمش حاله  كلدك نره ده يسه .

بو مع الاسف كلينن آجي طابلو. فقط ديگر طرفدن كوزل كليشمه لر ده  اولمايور دگل. استانبول ملّي اگيتيم مديرلگي ”سوزلك أوزگورلكدر“ اسملي بر پروژه  باشلاتدي. داها چوق كلمه ، داها چوق دوشونجه  و أورتكنلك. داها چوق بزدن كلمه لر، داها چوق ايلتيشيم و تاريخي درينلك. بونلر حقيقتًا كوزل و هيجان ويريجي طوروملر. دتايلريني روپورتاژده  اوقويابيليرسڭز.

بو سنه  عين زمانده  ترك ديلي ييلي اعلان ايديلدي. بزي ايلگيلنديرن قسم، كنديمزه  عائد كلمه لره  يوڭلمه  و هر آڭلامده  اطرافمزي بونلرله  طوناتابيلمكدر. تاريخي معظّم بر درينلگمز وار، فقط تركجه  كلمه لرڭ تركجه  قارشيلقلري (!) ايچون لغات قوللانمه يه  مجبور حاله  كلديگمز واقعه در. بو طورومدن عاجلاً قورتولمه مز الزمدر.

ايشته  بحثي كچن چاليشمه لر و بونلرله  برلكده  دركيمز و ديگر دستكله ييجي چاليشمه لرله  برلكده  يعني هپ برابر، ال اله  ايسته نيلن نقطه يه  كله بيليرز. بزم خرجمز كلمه لريمزدر. لسانمزدر. عين زمانده  حرفلريمزدر. أوركون و يايغين اگيتيم اولارق، سيويل طوپلوم قورولوشلري و مديه  اولارق، عائله لر و بتون نشرياتلر اولارق بو قونوده  كركلي چاليشمه لرڭ كوڭلدن ياپيلمسي ضروريدر. بز اولابيلمك و كله جگي انشا ايده بيلمك بوڭا باغليدر.

دركيمزده  هر زمانكي بولوملر فرقلي و كونجل موضوعلرله  دوام ايتمكده در. هر سويه دن مخاطبڭ استفاده  ايده بيله جگي مختلف متنلر سزلري بكله مكده در. بو آي بلكه  اوقومه  بولومنده  اعداملرله  علاقه لي بلكه  و شيفره لي تلغرافلره  ير ويردك. دقتڭزي چكه جگنى اومويورز.

بولمه جه  قسمي ده  كوزل كيدييور. سز اوقويوجيلريمزدن جدّي دونوشلرڭ اولمسي بزلري سوينديرييور. كتابه  اوقومه ده  بو آي مسكينلر تكيه سي كتابه سي سزلرله  اولاجق. هر آي متنلرڭ آردندن ويرديگمز اونلرجه  كلمه  ده  دنيامزده  يريني آلييور. لسانمز، كلمه لريمز و حرفلريمز أوزرينه  ياپيلان بو چاليشمه لر اقسامادن دوام ايده جك ان شاء اللّٰه. هر تعطيل يڭي بر چاليشمه نڭ باشلانغيجيدر. تعطيلده  ده  تعقيبه  دوام…

'Editörden' KONUSUNDAKİ DİĞER YAZILAR

ŞU YAZILAR DA 'Editörden' İLE İLGİLİ. OKUMAK İSTEYEBİLİRSİNİZ:

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ.

SİZ DE FİKİRLERİNİZİ BEYAN EDEBİLİRSİNİZ..

Henüz yorum yok..

Bu yazı ile ilgili fikirlerinizi beyan edebilirsiniz.

<