HAMD OLSUN

HAMD OLSUN

HAMD OLSUN

by Mayıs 2017 0 comments

HAMD OLSUN

Fetih ve Ramazan-ı Şerifi istikbal ayı olan bu Mayısa girerken, hatt-ı Kur’an ile neşrine muvaffak olduğumuz Osmanlıca Eğitim ve Kültür Dergisinin 45. sayısını sizlerle buluşturmamıza vesile olan Rabbimize bî-nihaye hamd ü senalar ediyorum.

Dünya döndükçe ve insanlık var oldukça iyi de güzel de hep olacak. Buna bağlı olarak iyinin de fenanın da taraftarları ve bunların arasında mücadele hep sürecektir. Bizi tarihimizle bağlayan en güçlü bağ olan yazı ve lisanımızı da iyi bilip, iyi bulduğumuz içindir ki günümüzden geçmişimize bağ kuracak, bağlı olduğumuz esası hatırlatacak bu çalışmaların kıymeti ve kazandırdığı güzellikler şevkimizi tezayüd ettirmektedir.

Abdülkadir Geylani Hazretleri der ki:

“Çalışmadan ayağına hiçbir şey gelmez. Bazı şeyler de sana mutlaka lâzımdır. Çalış, didin; yardım, izzet ve celal sahibi Rabbindendir. Üzerinde bulunduğun bu denizde hareket et, dalgalar devamlı seni üstte tutacak ve sahile ulaştıracaktır. Dua senden, cevap vermek Rabbindendir. Çalışmak senden, başarı Allah’tandır. Kötülükleri terk etmek senden, hamiyet ve gayret vermek Allah’tandır. İstediğin şeyde dürüst ol, samimi ol, ihlaslı ol. Allah sana yakınlık kapısını mutlaka gösterecektir.”

Evet, bize düşen çalışmaktır. İyi ve doğru bildiğimiz ne varsa onda gayret etmektir.

Bu sayımızda tarihten belge, kitap, dergi ve kaynaklara müracaat ederek ilk elden ve o gün kullanılan imla ve lisandan istifade etme düşüncesiyle malzemeler toparladık. Farklı konu ve gündemleri günümüze bağlayarak istifade etmeyi niyet ettik.

Gizli hazineler diye diye ötelediğimiz aslında gerek basılı gerekse dijital ortamlarda hemen yanı başımızda olan eserlerden gündemimize birkaç yaprak da olsa taşımaya çalıştık.

Sizler de gayet rahat görüyor ve yaşıyorsunuz ki, zor dediğimiz ve ön yargı ile yaklaştığımız çok belge ve evrakları, mezar taşı ve kitabeleri okur hale geldik. Belki en önemli kazançlarımızdan birisi de kelimeler oldu. Elbette kelimeler geçtiği yer ile birlikte bize zenginlik kazandırdı ve kazandırmaya devam ediyor.

Bu vesile ile gündemimizi oluşturan sığ kelime ekseninden bir nebze olsun çıkarak tarihin azametli sayfalarında zengin manalar taşıyan kelimelerle seyahat ediyoruz. Nefes alıyoruz. Kendimizi buluyoruz. Günü ve günceli daha farklı görebiliyoruz.

Allah katında amellerin en makbul olanı, az da olsa devamlı olandır, hadis-i şerifince; her ay sizlerle buluşmaya devam edeceğiz.

Bu ayda dâhil olacağımız Ramazan-ı Şerifinizi tebrik ederim.

Sağlıcakla kalınız.

 

حمد اولسون

فتح و رمضان شريفي استقبال آيي اولان بو مايسه  كيرركن، خطّ قرآن ايله  نشرينه  موفّق اولديغمز عثمانليجه  اگيتيم و كولتور دركيسنڭ ٤٥نجی صاييسني سزلرله  بولوشديرمه مزه  وسيله  اولان ربّمزه  بي نهايه  حمد و ثنالر ايدييورم.

دنيا دوندكجه  و انسانلق وار اولدقجه  ايي ده  كوزل ده  هپ اولاجق. بوڭا باغلي اولارق ايينڭ ده  فنانڭ ده  طرفدارلري و بونلرڭ آراسنده  مجادله  هپ سوره جكدر. بزي تاريخمزله  باغلايان اڭ كوچلي باغ اولان يازي و لسانمزي ده  ايي بيلوب، ايي بولديغمز ايچوندركه  كونمزدن كچمشمزه  باغ قوراجق، باغلي اولديغمز اساسي خاطرلاتاجق بو چاليشمه لرڭ قيمتي و قزانديرديغي كوزللكلر شوقمزي تزايد ايتديرمكده در.

عبدالقادر كيلاني حضرتلري ديركه :

”چاليشمادن آياغڭه  هيچ بر شي كلمز. بعض شيلر ده  سڭا مطلقا لازمدر. چاليش، ديدين؛ يارديم، عزّت و جلال صاحبي ربڭدندر. أوزرنده  بولونديغڭ بو دڭزده  حركت ايت، طالغه لر دواملي سني أوستده  طوتاجق و ساحله  اولاشديراجقدر. دعا سندن، جواب ويرمك ربڭدندر. چاليشمق سندن، باشاري اللّٰهدندر. كوتولكلري ترك ايتمك سندن، حميت و غيرت ويرمك اللّٰهدندر. ايسته ديگڭ شيده  درست اول، صميمي اول، اخلاصلي اول. اللّٰه سڭا ياقينلق قاپيسني مطلقا كوستره جكدر.“

اوت، بزه  دوشن چاليشمقدر. ايي و طوغري بيلديگمز نه  وارسه  اونده  غيرت ايتمكدر.

بو صاييمزده  تاريخدن بلكه ، كتاب، دركي و قايناقلره  مراجعت ايدرك ايلك الدن و او كون قوللانيلان املا و لساندن استفاده  ايتمه  دوشونجه سيله  مالزمه لر طوپارلادق. فرقلي قونو و كوندملري كونمزه  باغلايارق استفاده  ايتمه يي نيت ايتدك.

كيزلي خزينه لر دييه  دييه  أوته له دىگمز اصلنده  كرك باصيلي كركسه  ديژيتال اورتاملرده  همن ياني باشمزده  اولان اثرلردن كوندممزه  برقاچ ياپراق ده  اولسه  طاشيمه يه  چاليشدق.

سزلر ده  غايت راحت كورويور و ياشييورسڭزكه ، زور ديديگمز و أوڭ يارغي ايله  ياقلاشديغمز چوق بلكه  و اوراقلري، مزار طاشي و كتابه لري اوقور حاله  كلدك. بلكه  اڭ أونملي قزانجلريمزدن بريسي ده  كلمه لر اولدي. البته  كلمه لر كچديگي ير ايله  برلكده  بزه  زنكينلك قزانديردي و قزانديرمه يه  دوام ايدييور.

بو وسيله  ايله  كوندممزي اولوشديران صيغ كلمه  اكسنندن بر نبذه  اولسون چيقارق تاريخڭ عظمتلي صحيفه لرنده  زنكين معنالر طاشييان كلمه لرله  سياحت ايدييورز. نفس آلييورز. كنديمزي بولويورز. كوني و كونجلي داها فرقلي كوره بيلييورز.

اللّٰه قاتنده  عمللرڭ اڭ مقبول اولاني، آز ده  اولسه  دواملي اولاندر، حديث شريفنجه ؛ هر آي سزلرله  بولوشمه يه  دوام ايده جگز.

بو آيده  داخل اولاجغمز رمضان شريفڭزي تبريك ايدرم.

صاغليجاقله  قاليڭز.

'Editörden' KONUSUNDAKİ DİĞER YAZILAR

ŞU YAZILAR DA 'Editörden' İLE İLGİLİ. OKUMAK İSTEYEBİLİRSİNİZ:

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ.

SİZ DE FİKİRLERİNİZİ BEYAN EDEBİLİRSİNİZ..

Henüz yorum yok..

Bu yazı ile ilgili fikirlerinizi beyan edebilirsiniz.

<