KENDİMİZİ TANIMAYA İHTİYACIMIZ VAR

KENDİMİZİ TANIMAYA İHTİYACIMIZ VAR

KENDİMİZİ TANIMAYA İHTİYACIMIZ VAR

by Nisan 2017 0 comments

KENDİMİZİ TANIMAYA İHTİYACIMIZ VAR

Her gün yaşadıklarımızı gördükçe tarihe müracaat etme zarureti hâsıl oluyor. İmam Şafii Hazretleri demiş ya hani: “Tarih okuyanın aklı çoğalır.” İşte biz de özellikle bu Avrupalılar zıpladıkça tarihi belgelere bakıp, demek değişen bir şey yok diyoruz. Bu arada tarihe dönüp bakmak, bakıp görmek, gördüklerimizi de okuyabilmek gerekiyor. İşte tam da burada Osmanlıca devreye giriyor. Haydi hayırlısı…

Burada merhum Halil İnalcık’ın şu sözüne tekrar dikkatimizi yoğunlaştırmalıyız. Ne diyordu meşhur tarihçimiz: “Osmanlı tarihi bilinmeden dünya tarihi yazılamaz.

Bu aynı zamanda şu da demektir: Dünyayı tanımak için Osmanlıyı tanımalıyız. Yani kendimizi bilmeliyiz. Bütün dünyanın üzerimize çullandığı şu zamanda, kim nedir bilmek için, tarihi kurcalamalıyız. Tarihi tecrübeden istifade etmeliyiz. Ki aynı hatalara düşmeyelim.

Buradan şunu da anlayabiliriz: Dün dünya tarihinin yazılmasında ana kaynak olacak şanlı tarihimiz, eğer buradan maddi-manevi feyz alabilirsek, bu millet, bundan sonra da aynı şekilde dünya tarihini yazabilecek, dünya lideri olacak birikime ve güce sahiptir. Bunu fark edebilmek için de tarihimize yüzümüzü dönmeli, ondan istifade edebilir duruma gelmeliyiz.

Burada asla şu hataya düşmeyelim. Bu mesele tarihçilerin işidir. Hayır, bu hepimizin işidir. Fert fert herkes bu mevzuda uyanık olmalı ve bu hassasiyeti yaşayabilmelidir. Bunun en kestirme ve kolay yolu da Osmanlıca öğrenme gayreti ile olabilir.

Tarihte yaşadığımız coşkuyu verecek diziler, sinema filmleri, müzikler, kitaplar elbette olacak ve olmalıdır. Lakin her fert kendi tarihine ait bir yazıyı, belgeyi, kitabeyi okuma yeterliliği ve özgüvenini de elde edebilmelidir. Ki gerçekten özgüven kazanabilsin.

Avrupa gerçek yüzünü her fırsatta gösteriyor. Ve Avrupa, tarihine ait verileri unutmuyor. Bilgilerini her tazelediğinde bize dokunuyor. Biz de hatırlamalıyız ki eskide olduğu gibi, bugün de adalet ve huzur için müspet manada gayret edecek gücü kendimizde bulabilelim.

Bütün dünyanın tecrübe ettiği fakat göz ardı ettiği Gaston Care tarafından söylenen şu cümlenin içini tekrar doldurmak için, kendimizi tekrar tanıyalım. “İslâmiyet yeryüzünden kalkacak ve bu suretiyle hiçbir Müslüman kalmayacak olursa, barışı devam ettirmeye imkân kalır mı? Hayır, buna imkân yoktur.”

Evet, bütün dünyanın sizlere ihtiyacı var. Bizlerin de kendimizi tanımaya ihtiyacımız var!

كنديمزي طانيمه يه  احتياجمز وار

هر كون ياشادقلريمزي كوردكجه  تاريخه  مراجعت ايتمه  ضرورتي حاصل اولويور. امام شافعي حضرتلري ديمش يا هاني: ”تاريخ اوقويانڭ عقلي چوغالير.“ ايشته  بز ده  أوزللكله  بو آوروپه ليلر زيپلادقجه  تاريخي بلكه لره  باقوب، ديمك دگيشن بر شي يوق دييورز. بو آراده  تاريخه  دونوب باقمق، باقوب كورمك، كوردكلريمزي ده  اوقويابيلمك كركييور. ايشته  تام ده  بوراده  عثمانليجه  دوره يه  كيرييور. هايدي خيرليسي…

بوراده  مرحوم خليل اينالجقڭ شو سوزينه  تكرار دقّتمزي يوغونلاشديرملي يز. نه  دييوردي مشهور تاريخجيمز: ”عثمانلي تاريخي بيلينمدن دنيا تاريخي يازيلاماز.

بو عين زمانده  شو ده  ديمكدر: دنيايي طانيمق ايچون عثمانلي يي طانيملي يز. يعني كنديمزي بيلملي يز. بتون دنيانڭ أوزريمزه  چوللانديغي شو زمانده ، كيم نه در بيلمك ايچون، تاريخي قورجه لاملي يز. تاريخي تجربه دن استفاده  ايتملي يز.كه  عين خطالره  دوشمه يه لم.

بورادن شوني ده  آڭلايابيليرز: دون دنيا تاريخنڭ يازيلمه سنده  آنا قايناق اولاجق شانلي تاريخمز، اگر بورادن مادي- معنوي فيض آلابيليرسه ك، بو ملّت، بوندن صوڭره  ده  عين شكلده  دنيا تاريخنى يازابيله جك، دنيا ليدري اولاجق بريكيمه  و كوجه  صاحبدر. بوني فرق ايده بيلمك ايچون ده  تاريخمزه  يوزيمزي دونملي، اوندن استفاده  ايده بيلير طورومه  كلملي يز.

بوراده  اصلا شو خطايه دوشمه يه لم. بو مسئله  تاريخجيلرڭ ايشيدر. خير، بو هپمزڭ ايشيدر. فرد فرد هركس بو موضوعده  اويانيق اولملي و بو حسّاسيتي ياشايابيلمليدر. بونڭ اڭ كسديرمه  و قولاي يولي ده  عثمانليجه  أوگرنمه  غيرتي ايله  اولابيلير.

آوروپه  كرچك يوزيني هر فرصتده  كوسترييور. و آوروپه ، تاريخنه  عائد ويريلري اونوتمايور. بيلكيلريني هر تازه له دىگنده  بزه  طوقونويور. بز ده  خاطرلاملي يزكه  اسكيده  اولديغي كبي، بوكون ده  عدالت و حضور ايچون مثبت معناده  غيرت ايده جك كوجي كنديمزده  بولابيله لم.

بتون دنيانڭ تجربه  ايتديگي فقط كوز آردي ايتديگي غاستون قار  طرفندن سويلنن شو جمله نڭ ايچني تكرار طولديرمق ايچون، كنديمزي تكرار طانييالم. ”اسلاميت ير يوزندن قالقاجق و بو صورتيله  هيچ بر مسلمان قالماياجق اولورسه ، باريشي دوام ايتديرمه يه  امكان قاليرمي؟ خير، بوڭا امكان يوقدر.“

اوت، بتون دنيانڭ سزلره  احتياجي وار. بزلرڭ ده  كنديمزي طانيمه يه  احتياجمز وار!

'Editörden' KONUSUNDAKİ DİĞER YAZILAR

ŞU YAZILAR DA 'Editörden' İLE İLGİLİ. OKUMAK İSTEYEBİLİRSİNİZ:

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ.

SİZ DE FİKİRLERİNİZİ BEYAN EDEBİLİRSİNİZ..

Henüz yorum yok..

Bu yazı ile ilgili fikirlerinizi beyan edebilirsiniz.

<