Dün / Bugün

Dün / Bugün

Dün / Bugün

by Mart 2017 0 comments

Dün / Bugün

Dün, Orhan Gazi “Osmanlıya iki kıta üstünde hükmetmek yetmez. Zira i’la-yı kelimetullah azmi dünyaya sığmayacak kadar yüce bir azimdir. Selçuklunun varisi biz olduğumuz gibi Roma’nın varisi de biziz” diyordu.

Bugün bize düşen, aynı ruh, heyecan ve dava ile hareket edebilmektir. Ve bu hareketi sağlayacak dinamikleri kazanabilmektir.

Dün Cemil Meriç şu cümlelerle konuşuyordu: “İrfan, nefis terbiyesi, olgunluğa açılan kapı, amelle taçlanan ilim. Kültür, irfana göre katı ve fakir. İrfan, insanı insan yapan vasıfların bütünü, yani hem ilim, hem iman, hem de edep. Batı kültürün vatanı, Doğu irfanın vatanıdır. Ne Batı’yı tanıyoruz ne Doğu’yu; en az tanıdığımız ise kendimiz.”

Bugün irfan kim, kültür nerede? Aradan geçen zamanda, ne kaybettiğimizi ne de aradığımızı tam anlamıyla bulabilmiş değiliz gibi.

Ve yine dün Koca Sultan, Abdülhamid Han şöyle niyaz ediyordu Allah’a:

“Beni, benim için lif lif yolsalar, cımbız cımbız zerrelerimi koparsalar, sarayımı yaksalar, hanümanımı, hanedanımı söndürseler, çoluğumu gözümün önünde parçalasalar helal ederdim de Sevgili’nin (Sallalahu Aleyhi ve Sellem) yolunda yürüdüğüm için beni bu hale getiren ve milletimi ateşe atan insanlara hakkımı helal etmem!”

Ya bugün! Vatanımıza, canımıza, başımıza, başkanımıza, Allah için sa’y u gayret edenlere kastedenler, dün bütün dünyanın olanca vahşetleriyle Çanakkale’de canımıza kıydıkları insiyakla saldırmıyorlar mı? Ve bugün bize, bir taraftan huzur-u İlahide kemerbeste-i ubudiyet halini yaşarken, diğer taraftan bütün kuvvetimizle üzerimize düşen vazifeyi yapmak düşmüyor mu?

Bugünü bir nebze anlamak için, belge okuma bölümündeki dünden kalan belgeyi tekrar tekrar okuyalım. İngiliz ve avenesinin fitnesinin dünden bugüne nasıl devam ettiğini tekrar görelim. Görelim de kendimize gelelim.

Yok değilse bugün dünden daha kötü olacak. Çünkü yarını olmayacak.

دون / بوكون

دون، اورخان غازي ”عثمانلي يه  ايكي قطعه  أوستنده  حكم ايتمك يتمز. زيرا اعلاي كلمة اللّٰه عزمي دنيايه  صيغماياجق قدر يوجه  بر عزمدر. سلچوقلينڭ وارثي بز اولديغمز كبي رومانڭ وارثي ده  بزز“ دييوردي.

بوكون بزه  دوشن، عين روح، هيجان و دعوا ايله  حركت ايده بيلمكدر. و بو حركتي صاغلاياجق ديناميكلري قازانابيلمكدر.

دون جميل مريج شو جمله لرله  قونوشويوردي: ”عرفان، نفس تربيه سي، اولغونلغه  آچيلان قاپي، عملله  تاجلانان علم. كولتور، عرفانه  كوره  قاتي و فقير. عرفان، انساني انسان ياپان وصفلرڭ بتوني، يعني هم علم، هم ايمان، هم ده  ادب. باتي كولتورڭ وطني، طوغو عرفانڭ وطنيدر. نه  باتي يي طانييورز نه  طوغويي؛ اڭ آز طانيدیغمز ايسه  كنديمز.“

بوكون عرفان كيم، كولتور نره ده ؟ آرادن كچن زمانده ، نه  غائب ايتديگمزي نه  ده  آراديغمزي تام آڭلاميله  بولابيلمش دگلز كبي.

و يينه  دون قوجه  سلطان، عبدالحميد خان شويله  نياز ايدييوردي اللّٰهه :

”بني، بنم ايچون ليف ليف يولسه لر، جيمبيز جيمبيز ذرّه لريمي قوپارسه لر، سرايمي ياقسه لر، خانمانمي، خاندانمي سونديرسه لر، چولوغمي كوزيمڭ أوڭنده  پارچه لاسه لر حلال ايدردم ده  سوكيلينڭ (صلی اللّٰه عليه و سلّم) يولنده  يوروديگم ايچون بني بو حاله  كتيرن و ملّتمي آتشه  آتان انسانلره  حقّمي حلال ايتمه م!“

يا بوكون! وطنمزه ، جانمزه ، باشمزه ، باشقانمزه ، اللّٰه ايچون سعي و غيرت ايدنلره  قصد ايدنلر، دون بتون دنيانڭ اولانجه  وحشتلريله  چاناق قلعه ده  جانمزه  قييدقلري انسياقله  صالديرمييورلرمي؟ و بوكون بزه ، بر طرفدن حضور الٰهيده  كمربستۀ عبوديت حالني ياشاركن، ديگر طرفدن بتون قوتمزله  أوزريمزه  دوشن وظيفه يي ياپمق دوشمييورمي؟

بوكوني بر نبذه  آڭلامق ايچون، بلگه  اوقومه  بولومنده كي دوندن قالان بلگه يي تكرار تكرار اوقويالم. انگليز و عونه سنڭ فتنه سنڭ دوندن بوكونه  ناصل دوام ايتديگني تكرار كوره لم. كوره لم ده  كنديمزه  كله لم.

يوق دگلسه  بوكون دوندن داها كوتو اولاجق. چونكه  ياريني اولماياجق.

'Editörden' KONUSUNDAKİ DİĞER YAZILAR

ŞU YAZILAR DA 'Editörden' İLE İLGİLİ. OKUMAK İSTEYEBİLİRSİNİZ:

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ.

SİZ DE FİKİRLERİNİZİ BEYAN EDEBİLİRSİNİZ..

Henüz yorum yok..

Bu yazı ile ilgili fikirlerinizi beyan edebilirsiniz.

<