GELENEK GELECEKTİR

GELENEK GELECEKTİR

GELENEK GELECEKTİR

by Ekim 2016 0 comments

 

GELENEK GELECEKTİR

26 Ağustos’ta Küçükçekmece ilçesinde bulunan Bezirganbahçe’de Dünya Geleneksel Sporlar Konfederasyonu tarafından icra edilen Etnospor ve Kültür Festivaline Osmanlıca Eğitim ve Kültür Dergisi olarak biz de katıldık. Standımıza ziyarete gelen vatandaşlarımıza 15 dakikada Osmanlıca öğrenebilirsiniz faaliyeti çerçevesinde eğitimler verdik. Güzel ve verimli bir üç gün geçirdik. Pek çok güzel şeyin bir arada bulunduğu etkinlikte, ziyarete gelenlere Osmanlıca hakkında sorular da sorduk. Birkaç tanesini sizlerle paylaşıyoruz.


YAY USTASI HİLMİ AĞABEY

– Bugün burada önemli bir kültür organizasyonu var. Geçmişimizle bağlarımız kuvvetleniyor. Kısaca buradaki vazifenizden bahseder misiniz? 

– İsmim Hilmi. Okçular Vakfında yay ustası olarak çalışıyorum. Vakfımız bu organizasyonda stant açtı. Geleneksel Osmanlı yaylarını tanıtmak için burada bulunuyoruz. Gelen misafirlerimize Osmanlı oklarının nasıl yapıldığını, nasıl işlendiğini gösteriyoruz.

– Osmanlıca eserlere başvurmanız gerekiyordur; Osmanlıcayla herhangi bir bağlantınız var mı?

– Hayır, maalesef yok. Bazı belgelere ulaşmak istedim; maalesef ulaşamadım. Çünkü Osmanlıca bilmiyorum. Bu da benim bir zaafım galiba.

– Osmanlıca öğrenilmesi gerektiğini düşünüyor musunuz?

– Evet, kesinlikle…

– Osmanlıca Eğitim ve Kültür Dergisini duydunuz mu?

– Hayır, duymadım.

– Biz Osmanlıca Eğitim ve Kültür Dergisi ismiyle Osmanlıca eğitimine yönelik bir dergi çıkarıyoruz. Dergi sayesinde pek çok kimse Osmanlıca öğrenme imkânı buldu. Hatta İsveç’te yaşayan bir amcamız Osmanlıcayı dergi ile öğrendiğini bir fuarda gelip söylemişti, şükür. Ayrıca Hayrat Vakfı tarafından ücretsiz olarak bütün Türkiye’de Osmanlıca kursları verilmektedir. Eğer “Bu benim için geç değil” diye düşünüyorsanız, bundan sonra da Osmanlıcayı öğrenip bu belgeleri aslından okuyabilirsiniz. Sizin son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

– Benim söyleyeceğimi şey şu: Kendi kültürümüze; ister dili kültürü olsun, ister manevi kültür olsun, isterse maddi kültür olsun kesinlikle sahip çıkılması lazım. Osmanlı Okçuluğu nasıl bizim kültürümüz ise, Osmanlı dili de bizim kendi kültürümüz. Sahip çıkılması lazım mutlaka! Bu yazının öğrenilmesi lazım diye düşünüyorum.

– Çok teşekkür ederiz. Allah kolaylık versin.

Sağ olun…

 

ÇOK DERİN BİR GEÇMİŞİMİZ VAR

– Merhaba Fahrettin Bey, Osmanlıca biliyor musunuz?

– Hayır, maalesef bilmiyorum…

– Osmanlıca hakkında bilginiz var mı? Sizce öğrenilmesi zor mudur, kolay mıdır?

– Her şeyden önce hiçbir şey zor değildir. Öğreten olduktan sonra mutlaka öğreniriz. Bizim en büyük kayıplarımızdan biri, bizim kendi öz dilimizin unutulması. Osmanlıca bir an önce Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda ders olarak verilmesi lazım. Bugün İngilizce veriliyor, başka yabancı diller veriliyor ama kendi dilimiz olan Osmanlıca verilmiyor. Ben çocuklarımın yavrularımın Osmanlıca okuyabilmelerini istiyorum. Her şeyden önce dedelerimin yazmış olduğu fermanları, belgeleri, mektupları okumalarını isterim tabii ki. Ama maalesef biz böyle yetiştirilmedik, görmedik. Ama ben şu anda çocuklarıma Arapça, Osmanlıca öğretmeye başladım. Dedelerinin fermanlarını okuyabilsinler. Gördüğüm kadarıyla şu ortamda bunların hepsi yavaş yavaş öğretiliyor.

– Japonya’dan, Almanya’dan gelip bizim kütüphanelerimizde eski eserlerimizi okuyorlar, bizim tarihimize ulaşıyorlar. Biz neden yapamayalım, tuhaf bir durum değil mi?

– Bugün en büyük darbe, bizi geçmişimizden koparmaktır. Bunun için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. 1991 yılında Amerika Irak’a saldırdığında ilk yaptıkları, Irak’ın merkez kütüphanesine bomba atmak oldu. Amaç geçmişlerini yok etmek. Bize de aynısını yaptılar. Osmanlıcayı elimizden alarak, geçmişte bağımızı kopardılar. Sizin de dediğiniz gibi, başka ülkelerden yabancılar geliyor, bizim eserlerimizi, tarihi kaynaklara ulaşmak için okuyorlar. Çünkü çok derin bir geçmişimiz var. Ben hayrat vakfına ayrıca teşekkür ediyorum. Osmanlıca üzerindeki çalışmaları için bizim de bu konuda gerekli gayreti göstermemiz gerekiyor.

– Çok teşekkür ederiz sağ olun.

– Siz de sağ olun, teşekkür ederiz.

 

 

كله نك كله جكدر

٢٦ آغستوسده  كوچك چكمجه  ايلچه سنده  بولونان بزركان باغچه ده  دنيا كله نكسل سپورلر قونفدراسيوني طرفندن اجرا ايديلن اَتْنوسپور و كولتور فستيوالنه  عثمانليجه  اگيتيم و كولتور دركيسي اولارق بز ده  قاتيلدق. ستانديمزه  زيارته  كلن وطنداشلريمزه  ١٥ دقيقه ده  عثمانليجه  أوگرنه بيليرسڭز فعاليتي چرچوه سنده  اگيتيملر ويردك. كوزل و ويريملي بر أوچ كون كچيردك. پك چوق كوزل شيئڭ بر آراده  بولونديغي اتكينلكده ، زيارته  كلنلره  عثمانليجه  حقّنده  صوريلر ده  صوردق. برقاچ دانه سني سزلرله  پايلاشييورز.

ياي اوسته سي حلمي آغابك

– بوكون بوراده  أونملي بر كولتور اورغانيزاسيوني وار. كچمشمزله  باغلريمز قوتلنييور. قيصه جه  بوراده كي وظيفه ڭزدن بحث ايدرميسڭز؟

– اسمم حلمي. اوقجيلر وقفنده  ياي اوسته سي اولارق چاليشييورم. وقفمز بو اورغانيزاسيونده  ستانت آچدي. كله نكسل عثمانلي يايلريني طانيتمق ايچون بوراده  بولونويورز. كلن مسافرلريمزه  عثمانلي اوقلرينڭ ناصل ياپيلديغني، ناصل ايشلنديگني كوسترييورز.

– عثمانليجه  اثرلره  باش اورمه ڭز كركييوردر؛ عثمانليجه يله  هر هانگي بر باغلانتيڭز وارمي؟

– خير، مع الاسف يوق. بعض بلگه لره اولاشمق ايسته دم؛ مع الاسف اولاشامدم. چونكه  عثمانليجه  بيلمييورم. بو ده  بنم بر ضعفم غالبا.

– عثمانليجه  أوگرنيلمسي كركديگني دوشونويورميسڭز؟

– اوت، كسينلكله …

– عثمانليجه  اگيتيم و كولتور دركيسني دويديڭزمي؟

– خير، دويمدم.

– بز عثمانليجه  اگيتيم و كولتور دركيسي اسميله  عثمانليجه  اگيتيمنه  يوڭليك بر دركي چيقارييورز. دركي سايه سنده  پك چوق كيمسه  عثمانليجه  أوگرنمه  امكاني بولدي. حتّی ايسوچده  ياشايان بر عمجه مز عثمانليجه يي دركي ايله  أوگرنديگني بر فوآرده  كلوب سويله مشدي، شكر. آيريجه  خيرات وقفي طرفندن اجرتسز اولارق بتون تركيه ده  عثمانليجه  قورسلري ويريلمكده در. اگر ”بو بنم ايچون كیچ دگل“ دييه  دوشونويورسه ڭز، بوندن صوڭره  ده  عثمانليجه يي أوگرنوب بو بلگه لري اصلندن اوقويابيليرسڭز. سزڭ صوڭ اولارق سويله مك ايسته دیگڭز بر شيلر وارمي؟

– بنم سويله يه جگم شي شو: كندي كولتوريمزه ؛ ايستر ديلي كولتوري اولسون، ايستر معنوي كولتور اولسون، ايسترسه  مادي كولتور اولسون كسينلكله  صاحب چيقيلمسي لازم. عثمانلي اوقجيلغي ناصل بزم كولتوريمز ايسه ، عثمانلي ديلي ده  بزم كندي كولتوريمز. صاحب چيقيلمسي لازم مطلقا! بو يازينڭ أوگرنيلمسي لازم دييه  دوشونويورم.

– چوق تشكّر ايدرز. اللّٰه قولايلق ويرسين.

– صاغ اولڭ…

 

چوق درين بر كچمشمز وار

– مرحبا فخرالدين بك، عثمانليجه  بيلييورميسڭز؟

– خير، مع الاسف بيلمييورم…

– عثمانليجه  حقّنده  بيلگيڭز وارمي؟ سزجه  أوگرنيلمسي زورميدر، قولايميدر؟

– هر شيدن أوڭجه  هيچ بر شي زور دگلدر. أوگرتن اولدقدن صوڭره  مطلقا أوگرنيرز. بزم اڭ بيوك غائبلريمزدن بري، بزم كندي أوز ديلمزڭ اونوتولمسي. عثمانليجه بر آن أوڭجه  ملّي اگيتيم باقانلغي طرفندن اوقوللرده  درس اولارق ويریلمسي لازم. بوكون انكليزجه  ويريلييور، باشقه  يبانجي ديللر ويريلييور اما كندي ديلمز اولان عثمانليجه  ويريلمييور. بن چوجقلريمڭ ياورولريمڭ عثمانليجه  اوقويابيلمه لرينى ايستييورم. هر شيدن أوڭجه  دده لريمڭ يازمش اولديغي فرمانلري، بلگه لري، مكتوبلري اوقومه لرينى ايسترم طبيعي كه . اما مع الاسف بز بويله  يتيشديريلمدك، كورمدك. اما بن شو آنده  چوجقلريمه  عربجه ، عثمانليجه  أوگرتمه يه  باشلادم. دده لرينڭ فرمانلريني اوقويابيلسينلر. كورديگم قدريله  شو اورتامده  بونلرڭ هپسي ياواش ياواش أوگرتيلييور.

– ژاپونيه دن، آلمانيه دن كلوب بزم كتبخانه لريمزده  اسكي اثرلريمزي اوقويورلر، بزم تاريخمزه  اولاشييورلر. بز نه دن ياپامايالم، تحف بر طوروم دگلمي؟

– بوكون اڭ بيوك ضربه ، بزي كچمشمزدن قوپارمقدر. بونڭ ايچون اللرندن كلن هر شيئي ياپديلر. ١٩٩١ ييلنده  آمريقه  ايراقه  صالديرديغنده  ايلك ياپدقلري، ايراقڭ مركز كتبخانه سنه  بومبه  آتمق اولدي. آماچ كچمشلريني يوق ايتمك. بزه  ده  عينیسني ياپديلر. عثمانليجه يي المزدن آلارق، كچمشده  باغمزي قوپارديلر. سزڭ ده  ديديگڭز كبي، باشقه  ئولكه لردن يبانجيلر كلييور، بزم اثرلريمزي، تاريخي قايناقلره  اولاشمق ايچون اوقويورلر. چونكه  چوق درين بر كچمشمز وار. بن خيرات وقفنه  آيريجه  تشكّر ايدييورم. عثمانليجه  أوزرنده كي چاليشمه لري ايچون بزم ده  بو قونوده  كركلي غيرتي كوسترمه مز كركييور.

– چوق تشكّر ايدرز صاغ اولڭ.

– سز ده  صاغ اولڭ، تشكّر ايدرز.

 

'Mülâkâtlar' KONUSUNDAKİ DİĞER YAZILAR

ŞU YAZILAR DA 'Mülâkâtlar' İLE İLGİLİ. OKUMAK İSTEYEBİLİRSİNİZ:

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ.

SİZ DE FİKİRLERİNİZİ BEYAN EDEBİLİRSİNİZ..

Henüz yorum yok..

Bu yazı ile ilgili fikirlerinizi beyan edebilirsiniz.

<