Sinan Aksu: GENÇLİK BİR MİLLETİN EN DEĞERLİ HAZİNESİDİR

Sinan Aksu: GENÇLİK BİR MİLLETİN EN DEĞERLİ HAZİNESİDİR

Sinan Aksu: GENÇLİK BİR MİLLETİN EN DEĞERLİ HAZİNESİDİR

by Aralık 2014 0 comments

GENÇLİK BİR MİLLETİN EN DEĞERLİ HAZİNESİDİR

Sinan Aksu | GSB Gençlik Hizmetleri Genel Müdürü / Mülakat: Yavuz YEKELER

Sinan Bey sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Aslen Erzincanlıyım. Eğitim hayatımı Ankara’da tamamladım. Ortaokul ve liseyi Ankara Merkez İmam Hatip Lisesinde, üniversite eğitimimi ise Gazi Üniversitesi Tarih Bölümünde tamamladım. Türkiye Büyük Millet Meclisinde başlayan meslek hayatım boyunca birçok kamu kurumunda görev yaptım. En son Gençlik ve Spor Bakanlığında Genel Müdür Yardımcılığı ve Başbakan Müşavirliğinin ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü görevine başladım.

Üniversite öğrenimim döneminden itibaren birçok gençlik sivil toplum kuruluşunda da görev aldım. Hâlihazırda Ankara Merkez İmam Hatip Mezunları Derneğinin başkanlığı görevini de yürütmekteyim.

Gençlik bir milletin en önemli hazinesidir. Gençlerin maddi manevi sıhhatine ait önemli bir vazifede bulunuyorsunuz. Bulunduğunuz noktadan gençliği nasıl görüyorsunuz, gençliğimiz ne durumda?

Sizin de cümlenize başlarken ifade ettiğiniz gibi Gençlik bir milletin en değerli hazinesidir, biz bu yola: “Güçlü Türkiye için” sloganıyla çıktık. Bu slogandaki “Güçlü Türkiye” için gençliğin ne denli hayati öneme sahip olduğunu biliyoruz. Hatta ben gençliğe yapılan yatırımdan daha önemli bir yatırım bilmiyorum diyebilirim. Ülke olarak en önemli fırsatımız ve güçlü yanımız kesinlikle gençliğimizdir. Bizim genç nüfusumuz geleceğe güvenle bakabilmemizi sağlıyor. Zira özellikle Avrupa ülkelerinde yaşlanan nüfusun ileriye dönük bu ülkeleri sıkıntıya soktuğu biliniyor. 19 milyon gencimizin her biri bizim için ayrı ayrı önemli ve her birinin sorumluluğu uykularımızı kaçırmaya yetecek durumdadır.

Gençlerimizin eğitimden spora, kişisel gelişimden sosyalleşmeye kadar bir çok sorunu olduğunu biliyoruz. Bu bağlamda Bakanlık olarak bu sorunları ortadan kaldırmak konusunda gençlerimize destek olmak amacıyla birçok faaliyet ve proje uyguluyoruz. Uyguladığımız bu faaliyet ve projelerin gençlerimizin bahsettiğim sorunlarına önemli ölçüde çözüm olduğunu görmek bizleri hem mutlu ediyor hem de gelecek adına ziyadesiyle heyecanlandırıyor. Diğer taraftan yetişemediğimiz, elinden tutamadığımız gençlerimiz var. Bunun için biz de Bakanlık olarak üzerimize düşen vazifenin farkındayız ve elimizden geldiğince herhangi bir ayırım yapmadan tüm gençlerimize ulaşmaya çalışıyoruz.

Gençlik merkezlerimizde gençlerimize başta evrensel değerler olmak üzere kendi milli ve manevi değerlerlerimizi değerler eğitimi başlığı altında veriyoruz. Gençlerimizin ahlaki açıdan evrensel değerlerle birlikte kendi değerlerimizi benimsemelerini önemsiyoruz.

Şunu çok önemseyerek ve de inanarak ifade ediyorum ki; kendi gençliğimizin ahlaki açıdan istenilen seviyeye gelebilmesi ve bunlarla beraber bilimsel imkanlarla donatılarak gelişim göstermesi, ülkemiz gençliğini tüm dünyada örnek alınan bir gençlik haline getirecektir.

Gençliğin kültürel anlamda da yetişmesi için ciddi projeler yapıyorsunuz. Bunlardan birisi de Kur’an-ı Kerim ve Osmanlı Türkçesi kursları. Bu projeyi anlatabilir misiniz?

Gençlerimize yönelik projeler hazırlarken, projelerin gençleri birçok noktada hayata hazırlayacak, onların hayata umutla bakmalarını sağlayacak ve eksiklerini giderecek şekilde olmasına dikkat ediyoruz. Gayretlerimizin tamamı bu yöndedir. Örneğin Kuran-ı Kerim kursları açarken gençler sadece Kuran okumayı öğrensinler gibi tek bir hedefimizin olmadığını ifade etmek isterim. Biz inanıyoruz ki; gençlerimize inançlarının gereklerini öğretmek onların gelişimleri açısından oldukça önemlidir. Gençlerimize Kuran-ı Kerimi tanıtmak, onu sevdirmek kadar kıymetli bir vazifemiz var mı bilemiyorum. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki işin niceliği kadar niteliği de önemlidir. İşin özü kadar bazen üslubu, şekli de önemlidir. Zira Kuran-ı Kerimi tanımak ne kadar güzelse onu usulüyle ve bilinçli okuyabilmek de onun kadar güzeldir, önemlidir.

Osmanlı Türkçesi kurslarında geçmişimizin ses ve hecelerini günümüze taşımayı hedefliyoruz. 600 yıllık gelenek ve tarihe sahip büyük bir imparatorluğun mirasçılarıyız. Biz Türk-İslam tarihinin içinde Osmanlı tarihinin gençlerimize özellikle anlatılması, tanıtılması gerektiğini düşünüyoruz. Osmanlı Türkçesi eğitimleriyle Osmanlı Tarihi gençlerimiz tarafından daha kolay bir şekilde anlaşılacak ve kavranacaktır.

Konu böylesine ulvi olunca sayısal değerleri ifade etmek sonlara kalıyor. Yani tüm Türkiye’de 182 Gençlik Merkezinde binlerce evladımıza bu kursların verildiğini ve halen verilmeye devam ettiğini söylemek heyecanımızı artırıyor. Tabi bu projeler birer mihenk taşı hükmünde. Bu projelerin, topluma ne denli olumlu katkı sağladığını,  gençlerimiz üzerinde oynanan provokasyonların gençlerimizde karşılık bulamamasından anlıyoruz. Bu ve buna benzer projelere Bakanlık olarak devam edeceğimizi ifade etmek isterim.

Bu çalışmanın gençler üzerinde nasıl bir tesiri oldu, neler gözlemlediniz, bunlardan bahsedebilir misiniz?

Yukarıda doğrudan olmasa da ifade ettim, gençler bilmediklerine düşman olmayı tercih edebiliyorlar. Bilmedikleri bir tarih ile haliyle gururlanamıyorlar. Tanımadıkları atalarının fikirlerini ve düşünce yapılarını öğrenemediklerinden başarısız olabiliyorlar. O dönemi gözlerinde canlandıramadıklarından göremiyor, duyamıyorlar. İşte bu noktada devreye girip geçmişimizin, şanlı tarihimizin ve ecdadımızın tanınırlığını yaşadıkları döneme ayna tutarak artırmayı hedefledik. Gördük ki gençlerimiz tutulan bu aynalara oldukça özlem dolu bakıyorlar. Atalarımızın yazdıklarını, tarihi binaların (camilerin, hamamların) kitabelerini, eski vesikaları okumayı öğrenmek gençlerimizi hem mutlu ediyor hem de yeni bir şey keşfetmiş gibi heyecanlandırıyor.

Size göre gençlerimizin Osmanlıca bilmesi neden önemli?

Gençlerimizin Osmanlı ruhuyla yaşamayı öğrenebilmeleri açısından önemli. Dil temeldir, yaşayışı idrak dili öğrenmekle mümkündür. Osmanlı döneminde kullanılan dil şu an konuştuğumuz Türkçeden çok da farklı değil. Ancak o dönemde yazılanları okuyamamak o dönemin fikirlerini, yaşam tarzını anlamamıza ve bunu değerlendirmemize engel oluyor. Gençlerimiz Osmanlı Türkçesi öğrendikten sonra ecdadının tarihini, örfünü, ananesini, hassasiyetlerini, zekâsını daha net bir biçimde öğrenebiliyor ve Osmanlı ruhunu kavramış oluyor.

Bu konuda ileriye dönük planlanan başka çalışmalarınız olacak mı?

Bu çalışmaların sonuçlarını alıyoruz. Sonuçlar bize, bu ve buna benzer projelerin kesinlikle devam etmesi gerektiğini söylüyor. Gençlerimizin serbest zamanlarında vakitlerini değerlendirebilmeleri adına projelerimizin katılım yelpazesini genişletmemiz gerekiyor. Ayrıca projelerin toplumda oluşturacakları katma değerleri önemsiyoruz. Gençlerimizin kişisel, ahlaki, sosyo-kültürel açılardan gelişimlerine katkı sağlayacak her türlü projeyi uygulamaya devam edeceğiz.

Osmanlıca Eğitim ve Kültür Dergimizi nasıl buluyorsunuz?

Osmanlıca Eğitim ve Kültür Dergisi bende, Osmanlı ve Osmanlıca dili sevdalısı bir grup gönüllünün bir araya gelerek Osmanlı Türkçesini ve dolayısıyla Kuran-ı Kerim alfabesini herkese sevdirmeye ve öğretmeye kendilerini adadıkları hissini uyandırıyor. Ben Bakanlığımız ve beraberce çalıştığımız tüm gençlerimiz adına teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Zira Osmanlıcayı birden fazla yönden ele alıp değerlendiriyor, hem geçmişe ışık tutuyor hem de bu işte bize gönüllüğü gösteriyorsunuz.

Buradan bizi takip edenlere neler söylemek istersiniz?

Geçmişine, diline, tarihine sahip çıkmayan hiçbir toplum, aradığı ilerlemeyi bulamamıştır. Bu bağlamda hiçbir fert kendisini ve yaptıklarını önemsiz görmemeli. Bu göreve herkes enerjileriyle destek olmalı ve sahip çıkmalıdır.

İfadelerimi şöyle nihayetlendirmek istiyorum, başta Sayın Bakanımız Akif Çağatay KILIÇ olmak üzere Bakanlığımızın tüm bürokratları Hayrat Vakfının faaliyetlerini takdirle karşılıyor. Ben tamamı adına başta gençlik merkezlerimizde eğitim veren hocalarımız olmak üzere vakfınızın tüm çalışanlarına teşekkürlerimizi sunarım. Rabbim tüm emeği geçenlerden razı olur İnşallah.

Vakit ayırdığınız için teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

'Çözümler' KONUSUNDAKİ DİĞER YAZILAR

ŞU YAZILAR DA 'Çözümler' İLE İLGİLİ. OKUMAK İSTEYEBİLİRSİNİZ:

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ.

SİZ DE FİKİRLERİNİZİ BEYAN EDEBİLİRSİNİZ..

Henüz yorum yok..

Bu yazı ile ilgili fikirlerinizi beyan edebilirsiniz.

<