Yeni Nesil Osmanlıca Öğreniyor | يڭي نسل عثمانليجه  أوگرنييور

Yeni Nesil Osmanlıca Öğreniyor | يڭي نسل عثمانليجه  أوگرنييور

Yeni Nesil Osmanlıca Öğreniyor | يڭي نسل عثمانليجه  أوگرنييور

by Haziran 2014 0 comments

Osmanlıca her gün biraz daha hayatın içerisine girerken, dünyanın farklı yerlerinden ulaşan Osmanlıca kurs ve mezun haberleri bizleri sevindiriyor. Özellikle gençlerimizin ve talebelerin ilgisi gerçekten önemlidir. Halk Eğitimi Merkezlerinde, Gençlik Merkezlerinde, okullarda Osmanlıcaya karşı ilginin varlığı dikkat çekmekle birlikte, sizlerin de destek ve teşvikine vabestedir. İskender Pala Hocamızın bu ay dergimize yazdığı “Yaz Tatilinde Osmanlıca” yazısını sizlere ve etrafınıza şiddetle tavsiye ediyoruz.

7-11 Mayıs tarihlerinde üyesi olduğumuz Türkiye Dergi Editörleri Birliğinin düzenlediği fuarda insanlarımızın dergimize gösterdiği yoğun ilgi de bizleri ayrıca sevindirmiştir. Organizasyondaki arkadaşlara, dergileri yaşatma gayretindeki bütün dergicilere ve bütün dergi dostlarına gönülden teşekkür ediyoruz.

Tarih ve kültürümüzle bağımızı kuracak anahtarın yani Osmanlıcanın öğrenilmesine katkı sağlamak, geçtiğimiz ay Ankara’da Osmanlıca Kursları vesilesiyle yapılan sertifika töreninde konuşan Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Kemal Biçerli Bey’in söylediği “Yaptığım en önemli işlerden birisi, iyi ki o protokole imza atmışım” cümlesiyle özetlenebilir.

Evet, tarihe yürümek, hızla akan zamana karşı kürek çekmek gibidir. Fakat zor görüp, ileriye bakacağım derken, kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Cesaretle işin üzerine gidilmeli ve sonuç almaya bakılmalıdır. “Kökü olmayan, saksıdaki çiçektir. Kökümüzü bilmemiz elzemdir.” En önemlisi de, her zaman söylediğimiz gibi, Osmanlıca öğrenmenin gerçekten zor olmadığını ve Osmanlıcanın bizim çok uzağımızda değil, seksen yıl öncemizde olduğunu bilmektir.

Ve bu sayımızda röportajını yayınladığımız Kültür Eski Bakanı Sayın İsmail Kahraman Bey’in ifade ettiği gibi, “Türkiye sadece kendinin değil, kültür coğrafyasının da önderi bir ülkedir.” Öyleyse hep beraber bu coğrafyaya taşınmalı, o coğrafyanın bütününe ulaştıracak anahtar hükmündeki Osmanlıcayı öğrenmek ve yaygınlaştırmak için el birliğiyle gayret göstermeliyiz.

Çok kıymetli Osmanlıca sevdalıları! Yine içimizi ihtizaza getirip heyecanımızı artıran ve içimize sinen bir sayı hazırlamak nasip oldu. Biz istifade ettik. Sizlerin de istifade etmeniz bizleri ziyadesiyle memnun edecektir. Bu vesileyle bu ay dahil olacağımız Ramazan ayınızı tebrik eder, millet ve memleketimiz için hayırlar getirmesini temenni ederiz.

Kalın sağlıcakla.

عثمانليجه  هر گون براز داها حياتڭ ايچريسنه  گيرركن، دنيانڭ فرقلي يرلرندن اولاشان  عثمانليجه  قورس و مأذون خبرلري بزلري سوينديرييور. أوزللكله  گنجلريمزڭ و طلبه لرڭ ايلگيسي گرچكدن أونمليدر. خلق اگيتيمي مركزلرنده ، گنجلك مركزلرنده ، اوقوللرده  عثمانليجه يه  قارشي ايلگينڭ وارلغي دقّت چكمكله  برلكده ، سزلرڭ ده  دستك و تشويقنه  وابسته در. اسكندر پالا خواجه مزڭ بو آي درگيمزه  يازديغي ”ياز تعطيلنده  عثمانليجه “ يازيسني سزلره  و اطرافڭزه  شدّتله  توصيه  ايدييورز.

٧-١١ ما يس تاريخلرنده  أويه سي اولد يغمز تركيه  درگي اد يتورلري برلگنڭ دوزنله دىگي فو آرده  انسانلريمزڭ درگيمزه  گوسترديگي يوغون ايلگي ده  بزلري آيريجه  سوينديرمشدر. اورغانيز اسيونده كي آرقداشلره ، درگيلري ياشاتمه  غيرتنده كي بتون درگيجيلره  و بتون درگي دوستلرينه  گوڭلدن تشكّر ايدييورز.

تاريخ و كولتوريمزله  باغيمزي قوراجق آناختارڭ يعني عثمانليجه نڭ أوگرنيلمه سنه  قاتقي صاغلامق، گچديگمز آي آنقره ده  عثمانليجه  قورسلري وسيله سيله  ياپيلان سرتيفيقه  تورننده  قونوشان حيات بويي أوگرنمه  گنل مديري كمال بيچرلي بگڭ سويله ديگي ”ياپد يغم اڭ أونملي ايشلردن بريسي، ايي كه  او پروطوقوله  امضا آتمشم“ جمله سيله  أوزتلنه بيلير.

اوت، تا ريخه يورومك، خيزله  آقان زمانه  قارشي كورك چكمك گبيدر. فقط زور گوروب، ايلريه  باقاجغم ديركن، كسينلكله  گوز آردي ايديلمه مليدر. جسارتله  ايشڭ أوزرينه  گيديلملي و صوڭوچ آلمه يه  باقيلمليدر. ”كوكي اولمايان، صاقسيده كي چيچكدر. كوكمزي بيلمه مز الزمدر.“ اڭ أونمليسي ده ، هر زمان سويله ديگمز گبي، عثمانليجه  أوگرنمه نڭ گرچكدن زور اولماد يغني و عثمانليجه نڭ بزم چوق اوزاغمزده  دگل، سكسان ييل أوڭجه مزده  اولد يغني بيلمكدر.

و بو صاييمزده  روپورتاژ ينى يايينلاد ىغمز كولتور اسكي باقاني صايين اسماعيل قهرمان بگڭ افاده  ايتديگي گبي، ”تركيه  ساده جه  كندينڭ دگل، كولتور جغرافيه سنڭ ده  أوڭدري بر ئولكه در.“ أويله يسه  هپ برابر بو جغرافيه يه  طاشينمه لي، او جغرافيه نڭ بتوننه  اولاشديراجق آناختار حكمنده كي عثمانليجه يي أوگرنمك و يايغينلاشديرمق ايچون أل برلگيله  غيرت گوسترملي يز.

چوق قيمتلي عثمانليجه  سوداليلري! يينه  ايچمزي اهتزازه  گتيروب هيجانمزي آرتيران و ايچمزه  سینن بر صايي حاضرلامق نصيب اولدي. بز استفاده  ايتدك. سزلرڭ ده  استفاده  ايتمه ڭز بزلري زياده سيله  ممنون ايده جكدر. بو وسيله يله  بو آي داخل اولاجغمز رمضان آيڭزي تبريك ايدر، ملّت و مملكتمز ايچون خيرلر گتيرمه سني تمنّي ايدرز.

قالڭ صاغليجاقله . 

'Editörden' KONUSUNDAKİ DİĞER YAZILAR

ŞU YAZILAR DA 'Editörden' İLE İLGİLİ. OKUMAK İSTEYEBİLİRSİNİZ:

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ.

SİZ DE FİKİRLERİNİZİ BEYAN EDEBİLİRSİNİZ..

Henüz yorum yok..

Bu yazı ile ilgili fikirlerinizi beyan edebilirsiniz.

<